צמוד לצומת רעננה / כפר סבא / הוד השרון

טיפול בכאב

כאב הוא אחד הגורמים הראשיים לסבל ומוגבלויות. הרבה פעמים קשה למצוא בבדיקות רפואיות את הסיבה לכאב ואז יש קושי לטפל או להקל עליו. לעתים שומעים סביב מצבים כאלה את המשפט "זה בראש שלך". גם כאשר מבינים מה מקור הכאב- לא תמיד ניתן להקל עליו. לפעמים ניתן להקל באופן זמני ואז הכאב חוזר. במצב כזה אנו שומעים הרבה פעמים את המשפט "אין ברירה- תצטרך ללמוד לחיות עם הכאב".

כאן הרפואה הסינית נכנסת לתמונה ועוזרת לבדוק איפה יש חוסר איזון בגוף, מהו שורש הבעיה, ואיך ניתן לטפל בו וכך להקל על הכאב.

כאב יכול להופיע בכל איבר: במפרקים, בשרירים, בגידים, בראש, ובאיברים פנימיים. לעתים כאב הוא אות אזהרה לפגיעה יותר רצינית, ומצביע על משהו לא תקין שאינו נראה לעין.

כאב יכול לגרום למגבלה פיזית, נפשית, מגבלות בתנועה ועד חוסר תפקוד.

יתכן כאב כתוצאה מפציעה, מחלה, ובעיות אמוציונליות.

מבחינה סינית כאב נובע מזרימת אנרגיה ("QI") ודם לא תקינה בערוצים בגוף (במרדיאנים).

כשאין זרימה תקינה או מספקת נוצרת תקיעות ואז נגרם כאב.

כאב אקוטי

מאופיין בד"כ ככאב חד, למשך זמן קצר.

בד"כ כאב כזה יהיה כתוצאה מפגיעה, ניתוח, מחלה, דלקת, ובד"כ עובר עם תהליך ההחלמה.

כאב כרוני – ממושך, בד"כ נשאר אחרי הזמן המשוער (כלומר הבעיה עוברת אך הכאב נשאר) וזה בד"כ כתוצאה מתקיעות של הQI והדם. גם לאחר שרקמה מחלימה הכאב נשאר.

בנוסף לכאב יכול גם להיות נוקשות בשרירים, ספזם, חולשה, וגם דרגות שונות של הגבלה בתנועה. לעתים הגוף מחפה עם תנועות אחרות כדי למנוע את הכאב, והאדם משתמש בשרירים אחרים, ואז הכאב עובר לעוד מקומות.

הרבה פעמים לכאב מתווסף תסכול, דיכאון, פחדים, וזה יכול להחמיר את הכאב.

בעיות נפשיות גם יכולות להוות טריגר לכאב.

למשל אדם שנפגע בקרסול לפני שנים, ובגלל בעיה נפשית יש יותר תקיעות בערוצים והכאב בקרסול חוזר כי זה המקום החלש שלו.

ניתן להשתמש בדיקור סיני וצמחי מרפא סיניים להקלה על כאב, לשיפור יכולת ההתמודדות עם הכאב, לויסות רגשות, להגברת אנרגיה, לשיפור תפקוד יומיומי, ולצמצום לקיחת תרופות קונבנציונאוליות (כמובן שהמטופל צריך להתייעץ עם הרופא המטפל שלו לשם כך).

בוחרים נקודות מתאימות על המרידיאנים שמניעות QI ודם, ובכך פותחות את החסימה/התקיעות שנוצרה, ובנוסף בוחרים נקודות מערכתיות שמאזנות את האיברים ומטפלות בשורש הבעיה והסיבות לכאב. ניתן גם להיעזר במוקסה, כוסות רוח, עיסוי, ועוד כלי עזר שנמצאים ב"ארגז הכלים" של מטפלי הרפואה הסינית.

הטיפול ברפואה סינית יכול להיות טיפול בפני עצמו, או בשילוב עם רפואה קונבנציונאלית.

ניתן גם להיעזר בבדיקות המערביות של המטופל.

במחקרים הוכח שדיקור גורם לשחרור סרטונין (נוירוטרנסמיטר שמקל על כאבים).

בדיקור מופרשים גם אנדרופינים מהמוח שמתפקדים כמו מורפיום, ומשככים כאבים. יש גם אפקט מצטבר ומטיפול לטיפול זה משתחרר ליותר זמן. לכן בטיפול בבעיה אקוטית מומלץ אפילו לבוא פעמיים בשבוע. סרטונין גם גורם לתחושת high שנותן תחושת שלווה מהדיקור.

סוגי כאב

*sore pain – כאב עמום- בד"כ נראה אותו בגפיים, או בחלק הקדמי של הגוף או בגב התחתון. זה לא כאב מאוד חמור ובד"כ הוא יהיה מלווה בחולשה או אי נוחות.

*distending pain – כאב מציק- עמום חזק יחסית- מופיע בד"כ בחזה ובבטן. זהו כאב גמיש במיקום ובאינטנסיביות. יכול לזוז ממקום למקום, וגם העוצמה משתנה.

מושפע מרגשות, כעסים, עצבנות.

*stabbing pain – כאב קבוע, חד, ממוקד, דוקר. יכול גם להיות כרוני. מופיע תמיד באותו מקום אך יכול להחמיר במשך הלילה או במנוחה, בישיבה, וללא תנועה. מוטב אחרי תנועה. בד"כ מלווה גם בנפיחות. מגע מחמיר את הכאב והוא מאוד אופייני לאנשים עם אבחנה סינית של תקיעות דם או אחרי טראומה פיזית.

*sharp pain – כאב חד – (יותר אקוטי).

*throbbing pain – כאב פועם- בד"כ מרגישים את הפולסים של הכאב בקצב קבוע.

נראה את סוג הכאב הזה הרבה פעמים במיגרנות, או בהתנפחות העור כמו בפרונקלים, קרבונקלים. (גם בהרפס בשפתיים). במצבים האלה יש פעימה של זרימת דם חזקה במקום והתנפחות. במצבים אורטופדים זה יופיע אחרי מכה אקוטית / חבלה יבשה / פציעה.

*burning pain – כאב שורף- מלווה בתחושת חום חזקה. ברוב המקרים נראה אדמומיות, נפיחות מקומית. תקיעות ממושכת יכולה להפוך למצב של "חום" בערוצים ואז המטופל יתלונן על שריפה.

למשל בהקרנה לרגל (סאיאטיקה)- יש תחושת שריפה כי משהו פיזית לוחץ על העצב- כמו דיסק, ואז יש תקיעות של דם ואין זרימת דם טובה לגפה.

*colic pain – כאב עוויתי- זהו כאב מאוד חמור, ולעתים הוא נובע מאיברי כיס המרה או הרחם.

למשל בכאבי מחזור חזקים יש התכווצויות חזקות ביותר, ולמשל בכאבי אבנים בכיס המרה גם יכול להופיע כאב עוויתי. בד"כ נראה כאב כזה במצבים פנימיים. לרוב זהו כאב שאיתו "אי אפשר לנשום" או לגעת. בכאבים חזקים מאוד בכיס מרה- כל הבטן כואבת/ לעתים כל הגוף/ ויתכן כתף שמאל.

*hemialgia – כאב בחצי גוף- בד"כ מתפתח בהדרגה ויכול להופיע בצד ימין או שמאל. (יד, רגל, צד…).

wondering pain* – כאב נודד- כאב במפרקים ושרירים שבא והולך ומשתנה במיקום. נראה הרבה אודות לפלישת רוח. הוא משתנה בהתאם לשינויים במצב רוח- מתח, כעס…

*pain with fixed location – כאב עם מיקום קבוע.

אם הכאב מתקיעות דם הוא יהיה חד והחמרת הכאב תהיה בלילה או בתנוחה קבועה.

אם מהצטברות לחות- אז תהיה גם פגיעה בתיאבון, ואולי בחילות. זהו כאב שיהיה יותר גרוע בבוקר בד"כ ואח"כ עם התנועה המפרקים משתחררים. יתכן שיתלווה אליו צואה רכה או שלשול, ו/או תחושת מלאות בחזה או בבטן.

*spasm – כאב המלווה התכווצויות (שרירים)- יכול לנבוע מקור חיצוני שחודר לגוף, לדוג'- שיתוק אקוטי של הפנים (חצי פנים)- או מחוסר דם -בעיה בסירקולציית הדם ואז הגידים, הרצועות, והשרירים לא מקבלים מספיק הזנה של דם. למשל התכווצויות בלילה בשריר התאומים ברגליים, או כאב ראש עם תחושה של כיווץ- באיזור מסוים.

*כאב עם תחושת חנק- כאב שנובע בד"כ מחסימה בסירקולציות הQI (תקיעות QI), או הצטברות ליחה ולחות בגוף. לרוב נרגיש את זה באיזור החזה, ובבטן.

*כאב עם הקרנה- נראה כאב במקום אחד, אך הוא מקרין למקומות אחרים, איברים אחרים, מרידיאנים… נגרם בד"כ מתקיעות QI ודם או מאבנים שמקרינים לכתפיים כלפי מעלה, או לגב העליון, או סאיאטיקה.

*כאב עם הגבלה בתנועה- בד"כ נגרם כתוצאה מקור שחודר לגוף, ואז הכאב יהיה חמור ויהיו סימפטומים כמו דחייה מקור, יתכן קצת חום מדיד, נזלת מימית..

או באנשים שסובלים מקור פנימי ואז הכאב יהיה עמום יותר ויכול לבוא לסירוגין + יהיו סימפטומים כמו עייפות, חיוורון, גפיים קרות… (חוסר YANG). וההגבלה בתנועה יכולה להיות מינימלית עד חוסר יכולת לזוז. לדוג': frozen shoulder- בד"כ נובע מחסר יאנג וקור פנימי.

*כאב המלווה תחושת כבדות וערפול- בד"כ לא כאב חמור. מופיע בד"כ בגפיים, בבטן, ובראש. התחושה היא כאילו נמצאים בתוך רצועה שלוחצת (כמו כאב ראש של חגורה). זהו סימן לפלישת לחות חיצונית / הצטברות לחות פנימית.

*כאב המלווה בנפיחות- בד"כ מופיע במפרקים ובשרירים. בד"כ נגרם מתקיעות דם אחרי טראומה, או הצטברות לחות, או חום ורעילות

*כאב שמסאג' ומגע מחמירים- הכאב בד"כ מאוד חמור, קבוע, ונגרם ע"י תקיעות QI ודם או הצטברות של קור בגוף.

*כאב שמוטב במסאג' ומגע- בד"כ כאב קל שבא לסירוגין, ונגרם ע"י גורמים של חסר (qi, דם, יאנג), ובד"כ מלווה בתחושת עייפות, חולשה. מוחמר במאמץ. דופק חלש וחוטי.

*יש כאבים שמוטבים עם חום ויש עם קור.

*כאב שבא לסירוגין- בד"כ בא מחוסר QI, דם, יין, יאנג. זה אומר שהאנרגיה המגנה של הגוף חלש.